Családterápia
"A család formálja a legjobban a gyereket."
Családterápia
Párkapcsolati és családi fejlődés
A család és párterápia egy rendszerszemléletű irányzat, ami a családdal, a párral való foglalkozás során a hangsúlyt a személyek közötti kapcsolatokra fekteti, ezen keresztül közelít a problémákhoz. A terápia fókuszában a családi működés, annak erőforrásai és elakadásai állnak.
A családterápia nem csak a már fennálló működési nehézségek feloldásában tud segítséget nyújtani, hanem segít megelőzni ezeknek a problémáknak a következő generációra való átörökítését is. A családterápia célja tehát, hogy a család a jövőben hatékonyabban működjön.
Minden olyan esetben indokolt a családterápia, amikor egy családtag pszichés problémája jelentkezik (ezt a családtagot nevezzük „index páciensnek”), vagy a családi rendszer működési zavara (kommunikációs problémák, súlyosbodó konfliktusok, szexuális zavarok) tapasztalható.
Milyen esetekben ajánlott a családterápia?
Nagyon fontos, hogy csak abban az esetben érdemes család- és párterápiára / párkapcsolati tanácsadásra jelentkezni, ha minden fél motivált a változtatásra.Hogyan történik a családterápia?
Veress-Pajti Dóra
Képzésben lévő pár- és családterapeuta
mentálhigiénés szakember
Két terapeutás (Co-terapeutás) családterápia
A családterápiákat minden esetben kettős vezetéssel, pszichológus kolléganőmmel, Béndek Rékával közösen végzem. A két co-terapeutás vezetés lehetővé teszi, hogy különböző szakmai szemszögből vizsgáljuk a családot, továbbá minél több és osztatlan figyelmet kapjanak a jelenlevők.
Egyéni vagy közös terápiás ülések?
Családterápiára nem minden esetben az egész család jár. Az első találkozáson fontos, hogy minden családtag ott legyen, aki érintett a problémában, de később, a terápia egy-egy szakaszában ideiglenesen a családnak csak egy része/alrendszere van jelen (pl. csak a szülők, csak a férfiak, csak a gyerekek). Ezek mindig ideiglenesek és a terápia újból és újból kiegészül a teljes családra.
Milyen rendszerességgel érdemes találkozni?
Az első alkalommal a probléma megismertetése, a családdal való megismerkedés és a fókusz meghatározása történik. A családi tanácsadás (enyhébb problémák esetén) 5-10 alkalom, viszont a családterápia (súlyosabb, komplexebb esetek) ennél hosszabb folyamat. Egy alkalom 90 perc és javasolt kéthetente találkoznunk.
Működik online is, vagy csak személyesen?
A pár és családterápia különösebb fennakadás nélkül végezhető online is, abban az esetben, ha a technikai feltételek adottak. Egyetlen webkamera, vagy alacsony sávszélességű internetkapcsolat mellett nem lehet hatékonyan mindenkire figyelni, így az online terápiák esetén elvárjuk, hogy a résztvevők egy helyiségben legyenek, és nagy sávszélességű internetkapcsolattal rendelkezzenek. Nézze meg, mely személyes találkozó helyszín lenne Önöknek a legalkalmasabb.
Pár- vagy családterápia?
A párterápia a párokat (házasok, vagy sem) segíti abban, hogy megértsék és megoldják konfliktusaikat, megerősítsék kapcsolatukat. Tény, hogy sok, a családban előforduló pszichés viselkedészavar visszevezethető a szülők (és nagyszülők) párkapcsolatában jelenlevő problémákra. Ha nincs gyermek a párkapcsolatukban, elsősorban a párterápia ajánlott. Ha van, a gyermek problémájával elsőként találkozó egészségügy, szociális, oktatási intézmények szokták javasolni a szülőknek a családterápiát a problémák rendezéséhez, ekkor családterápia javasolt.
Időpontfoglalás
Telefonon vagy emailben vegye fel velem a kapcsolatot, melynek során megbeszéljük, hogyan tudok segíteni.
Megbeszéljük a részleteket, és kölcsönösen megegyezünk az első alkalom időpontjában és helyszínében.
A legelső megbeszélt alkalomról számlát állítok ki, amelyet elküldök Önnek e-mail-ben.
A legelső megbeszélt alkalmat előre szükséges átutalással kifizetni, amely az időpontfoglalást véglegesíti.
A megbeszélt időpontokat legkésőbb 24 órával a kezdés előtt lehet lemondani, ellenkező esetben az alkalom megtartottnak minősül.
CSALÁDTERÁPIA
38.000 Ft/alkalom
Személyesen ( helyszínek )
90 perc / alkalom
Két vezetővel